Interjú Hadas Krisztával

“Ha csak egy morzsányit is segíteni tudsz, akár csak egy gyereknek is jobb lesz az élete, vagy az esélyei, azzal már változást értél el."

Októberben Hadas Krisztával, a világjáró újságíróval és riporterrel beszélgettünk Afrikáról, az utcagyerekekről és a segítségnyújtás fontosságáról. Kriszta meglátásai és élményei árnyalt leírást adnak a sokarcú kontinensről. Igazán hálásak vagyunk, hogy Kriszta vállalta, hogy jószolgálati nagykövetként segít felhívni a figyelmet a kongói egészségügyi helyzet nehézségeire és a Bethesda Klinika javára szervezett gyűjtésünkre. Együtt emberéleteket mentünk!

Espérance: Szerinted milyen Afrika? Milyen kép él az emberek fejében és milyen a valóság? Neked milyen élményeid voltak a kontinensen?

Kriszta: Nagyon sok embernek először egy idealizált kép ugrik be Afrikáról. Nekem is eszembe jut a Kruger Nemzeti Park, ahogy az elefántok ballagnak hajnalban a felkelő nappal a háttérben, vagy egy csodálatos tengerpart, vagy az a kép, amikor Zanzibáron a kisfiam focizik a helyi gyerekekkel. Sokszor mentem piacra is. Nagyon érdekesnek találtam, hogy az emberek mosolyognak akkor is, amikor a mi zsinórmértékünk szerint nem lenne rá okuk.

Összességében nagyon sok élményem van, azt gondolom, hogy Afrikának több arcát is láttam.  Természetesen van olyan élményem is, ami kevésbé idilli. Háromszor voltam Dél-Afrikában, jártam például Sowetóban, a legnagyobb bádognegyedben és forgattam Johannesburgban is, utcagyerekek között, akik az utcán alszanak és koldulásból élnek.

 

Mikor a lányommal voltunk például Kenyában, akkor sem csak a turistahelyekre mentünk. Én már természetesen több afrikai faluban is jártam, de azt szerettem volna, ha a lányom, aki akkor kiskamasz volt, is látja, hogy azok a gyerekek és kamaszok, akik nem itt Budapesten élnek, és nem oda születtek, ahová ő, hogyan élnek. Nagy élmény volt neki. Azt gondolom, nagyon fontos, dolog, hogy az ember a gyerekének ilyen élményeket is adjon, ha megteheti, nem csak azt, hogy lubickolnak a tengerben.

Espérance: Mesélj kérlek kicsit bővebben az utcagyerekekkel kapcsolatos tapasztalaidról!

Kriszta: Az abszolút sokkoló volt. Itt egy több évtizedes munkára van szükség, vagy lenne szükség. Nyilván több évtizede csinálják is, még sincs nagy áttörés. Nagyon megrázó volt látni, ahogy a nyomor újratermeli magát, és ahogy belecsúsznak az újabb és újabb generációk ugyanabba. Dél-Afrikában kerestem egy magyar származású helyi lakost, aki mások segítésének szenteli az életét. Ez a misszionárius pap vitt be Sowetóba. Ő mutatta meg, hogy a különböző egyházi szervezetek hogyan próbálnak segítséget nyújtani a rászorulóknak. Naiv lenne azt hinni, hogy ez a helyzet egyik napról a másikra megváltoztatható, de ha csak egy morzsányit is segíteni tudsz, akár csak egy gyereknek is jobb lesz az élete, vagy az esélyei, azzal már változást értél el.

Epérance: Mi is pontosan ebben hiszünk, hogy minden egyes élet számít. A 11 árva gyermek, akiket felneveltünk a magyar támogatók segítségével most annyira fantasztikus dolgokat csinálnak, példát mutatnak, egyetemre járnak és olyan is van, aki már dolgozik. Már kicsit jobban elengedtük a kezüket, de attól még tudják, hogy számíthatnak ránk, ha szükségük lenne valamire.

Espérance: Miért vállaltad el a felkérésünket az interjúra? Miért fontos neked épp Afrika?

Kriszta: Kötődöm Afrikához és fontosnak tartom a segítést. Hogy miért pont Afrika, amikor itt az orrunk előtt is van mit csinálni? Jogosan vetődhet fel, hogy oké, és akkor mi lesz az ózdi gyerekekkel? Hát, az őket segítő szervezettekkel is igyekszem együtt dolgozni. Több szervezettel is együttműködöm, például a Tündérpakk Alapítvánnyal is, akik magyar rászoruló családoknak segítenek.

Espérance: Ez egy nagyon érdekes kérdés, hogy kinek mi a szívügye. Szerintem mindenki csinálja azt, ami neki fontos, ha valakinek az a fontos, hogy a szomszédban lévő gyereknek segítsen, akkor neki segítsen. Én például hívást érzek arra, hogy beszélgessek idősebb emberekkel, akikről tudom, hogy magányosak. Ez nem egy kimondott vagy megszervezett dolog, egyszerűen csak kapcsolatot tartok olyanokkal, akiknek szerintem erre lenne igényük.

Kriszta: A lényeg az, hogy segíts. Valaki állatokon szeretne segíteni, valaki pedig az idősgondozásban tevékenykedik.

Espérance: Egyetértek. Az összefogás ereje hatalmas. Például ahogy most a Bethesda Plus Klinika létrejött. A Hungary Helps és Béres János bácsi támogatásából építettük fel magát az épüketet, a sok-sok magyar és külföldi támogatónak köszönhetően pedig be is tudtuk rendezni a kórház első részlegét. Ez egy valóságos csoda.

Kriszta: Igen, ezeknek a “kis” projekteknek hatalmas jelentősége van. Nem tudunk megoldani globális problémákat, például a menekültválságot, de ilyen jellegű projektekkel már rengeteg ember életét tehetjük jobbá. Szeretném felhívni a figyelmet a nehéz helyzetekre és azokra a projektekre, amelyek életeket változtatnak meg és segítenek abban, hogy gyerekek tanulhassanak, vagy felfedezzék a betegségüket. Az oktatás meg az egészségügy az a két dolog, amit rettenetesen fontosnak tartok.

Espérance: Köszönjük, hogy időt szántál ránk.